Jak wyglada proces cięcia abrazyjnego i czym różni się od cięcia strumieniem czystej wody?
Jedną z częściej wykorzystywanych metod cięcia materiałów jest cięcie strumieniem czystej wody. Czasami również zdarza się tak, że lepiej sprawdza się cięcie abrazyjne. Czym się charakteryzują oba procesy, co można dzięki nim obrabiać, czym się różnią i kiedy zdecydować się na każdy z nich?
Co to jest cięcie strumieniem czystej wody?
Dobór odpowiedniej metody cięcia jest uzależniony od rodzaju materiału, który będzie mu poddawany oraz pożądanego efektu. Jeżeli chodzi o cięcie wodą szkła czy innych tworzyw, to proces polega na tym, że woda jest zasilana ciśnieniem i przeciskana przez niewielką dyszę z kamienia szlachetnego, dzięki czemu powstaje strumień wykorzystywany do cięcia. Jest skuteczny, ponieważ wydobywa się z ogromną prędkością, która jest dopasowana do konkretnego materiału. Jeżeli chodzi o tworzywa, które mogą być poddawane procesowi cięcia strumieniem czystej wody, to zaliczamy do nich:
- kamień naturalny,
- konglomerat,
- metale kolorowe,
- gumę,
- tworzywa sztuczne,
- mosiądz,
- aluminium,
- miedź,
- stal nierdzewną,
- stal szlachetną,
- wodę.
Kiedy trzeba zdecydować się na cięcie abrazyjne?
Drugą metodą obróbki materiałów jest cięcie abrazyjne. Ten sposób jest wybierany wtedy, kiedy cięcie wodą nie będzie możliwe. Mowa tutaj przede wszystkim o twardszych materiałach, takich jak beton, szkło czy ceramika. Cięcie abrazyjne wyróżnia się tym, że do strumienia wody są dodawane materiały ścierne, które zwiększają wydajność procesu.
W tym przypadku woda, powietrze i wspomniany materiał ścierny łączą się ze sobą w komorze mieszania, a następnie opuszczają dyszę ogniskującą centrycznie z maksymalną prędkością. W praktyce oznacza to, że strumień jest zdolny do przecinania tworzyw o większej grubości, co sprawia, że cięcie abrazyjne ma szerokie zastosowanie.